ПресМК Објавува: Откажано Изборното собрание на Фудбалската федерација на Македонија
Новости, Спорт

ПресМК Објавува: Откажано Изборното собрание на Фудбалската федерација на Македонија

ПресМК ги објавува најновите вести од Фудбалската федерација на Македонија. Денеска соопшти дека е одложено Собранието кое беше закажано за 1 септември на кое требаше да се избере нов претседател на организацијата.

Во денешни вести дознавме дека кандидатот за претседател на Фудбалската федерација на Македонија,предложен од ОФС Кавадарци,Сашко Тасев ја повлече својата кандидатура и писмено ја достави до архивата на ФФМ. И не само тоа, за сите обожаватели на казино игри, ние сме тука да ве информираме каде може да ги најдете најпопуларните онлајн казино бонуси за да можете да играте бесплатно, без никакви ризици и скриени трошоци.

Фудбалот е еден од најпопуларните спортови на светско ниво, и прв на листата за спортско обложување. Ако го посетите сајтот https://www.44vegas.com/, ќе имате шанса да направите бесплатни облози за вистински парични добивки. Бонусите без депозит моментално се најатрактивни, и важат за сите казино игри, вклучувајќи го и спортот.

-Вонредната изборна седница на Генералното Собрание на Фудбалската федерација на Македонија за избор на претседател која беше закажана за 1 септември 2018 година поради повлекување на поднесената и утврдената кандидатура за претседател на ФФМ се откажува,објави ФФМ.

Комисијата за жалби при ФФМ,постапувајќи по поднесените жалби по одлуки на Комисијата за избори и верификација на ФФМ,а во врска со поднесените кандидатури за претседател на ФФМ ги потврди одлуките на Комисијата за избор и …

Новости

Јаја Туре потпиша за Олимпијакос : ПресМК Сторија

ПресМК: По 12 години,фудбалерот од средниот ред Јаја Туре се врати во Олимпијакос. Неговиот договор со Манчестер Сити истече ова лето и тој одлучи да родолжи во Грција.

Туре имаше примамливи понуди од Вест Хем,како и од тимови од САД и Кина.

-Чест ми е што се враќам во Олимпијакос. Кога си заминував од тука кажав дека еден ден ќе се вратам и го одржав ветувањето. Сакам трофеи со Олимпијакос, изјави Туре. Со ова, јас им давам шанса на моите фанови за да се кладат на мене и мојот тим преку сите доверливи онлајн казино сајтови, ветувајќи им дека ќе добијат големи парични награди.

35-годишниот репрезентативец на Брегот на Слоновата коска,во својата кариера има играно и за Беверен, Металург Доњецк, Монако, Барселона и Манчестер Сити. Тимовите за кои извонредниот Туре има играно се меѓу најпопуларните тимови за обложување во спортските обложувалници и онлајн казината кои вклучуваат спортско обложување во нивната програма. Посетете ја страницата на CasinoChips.biz – провајдер на бесплатни казино бонус чипови за да ги добиете сите детали.

Сигурни сме дека оваа вест посебно ќе им се допадне на фановите на Олимпијакос и на тие кои што обожаваат да се кладат на нивниот омилен тим. За сите казино фанови, ние ви нудиме одличен избор на онлајн казино игри, со кои можете да станете потенцијален добитни на повеќе видиови …

Новости, Политика

СДСМ го обвини ВМРО за цензурирање на говор

Најнови Вести Македонија: ВМРО – ДПМНЕ покажува дека е без политички компас, дека нема јасен правец на делување и дека е во тотална конфузија,и тоа токму во еден од најважните периоди за иднината на Македонија.

ВМРО – ДПМНЕ го цензурираше говорот на нивниот претседател Христијан Мицковски во Кичево на 02.09.2018.

Од говорот на Мицковски на официјалниот канал на ВМРО – ДПМНЕ цензурирани се неколку реченици кои побудија најголем медиумски интерес.ВМРО – ДПМНЕ го цензурираше Мицковски кој самиот за себе вели “Кој е Мицковски да му каже на народот што треба да прави”.

Партија што се автоцензурира и менува сопствени содржини,покажува дека нема јасни ставови,дека во неа владее целосна конфузија,дека не го почитува ниту сопствениот збор ниту граѓаните.

Време е ВМРО – ДПМНЕ да се стабилизира,да се преиспита и да се вклучи во процесите кои носат членство на Македонија во ЕУ и НАТО.

Центар за комуникации со јавноста Социјалдемократски Сојуз на Македонија.

 …

Новости

Светиниколчани почувствуваа земјотрес со јачина од 2,5 степени по Рихтер

Денешни вести објавуваат дека нешто по полноќ со јачина од 2,5 степени според Рихтер жителите на Свети Николе и околината на 49 километри од Скопје,почувтсвуваа земјотрес.

Претходно,во неделата земјотрес од 2,7 степени според скалата на Рихтер,се почувствувал исто така во Свети Николе,на 27 километри од Скопје.Потресот бил на длабочина од 2 километри.

И на 30.08 ноќта во 02 часот и 10 минути беше регистриран земјотрес чиј епицентар потекнува од струмичкото епицентрално подрачје.

Инаку,земјотрес со јачина 3,2 степени по Рихтер со епицентар имало и во Куклиш,општина Босилово.Земјотресот беше на длабочина од два километри и траел многу кратко.

 

 …

Новости, Политика

ВМРО:СДСМ одбива да одговара на прашања околу договорот за името затоа што е штетен

Според најнови вести, Зоран Заев и СДСМ ги злоупотребуваат македонските евроинтеграции за да го оправдат капитуланскиот договор кој го потпишаа со Грција,и на тој начин се откажаа од се што е македонско изјави лидерот на најголемата опозициска партија Христијан Мицковски.

СДСМ одбива да одговара на прашањата околу капитуланскиот договор.Тоа е заради фактот дека договорот е штетен и може да предизвика неповратни последици по македонскиот идентитет.Со договорот се губи инстутиционалниот идентитет кој е значајна компонента на националниот,односно СДСМ со преименувањето на институциите го менува и идентитетот на Република Македонија.Со членот 8 од договорот се предвидува комисија за ревидирање на културата и археологијата и Грција може да го употреби тоа како кочница во ЕУ интеграцијата кога и да посака.

Заев се согласи на распродажбата на националните и државните интереси од само една единствена причина, а тоа е да го покрие криминалот што го прави картелот на власт.

Тоа што Македонија назадуваше на листата на транспарентност и е најкорумпирана земја во Европа не зависи од капитуланскиот договор.Тоа што растот на БДП е бетониран на нула не зависи од капитуланскиот договор.Тоа што имаме најниски плати во регионот,а заемјоделците немаат пласман и осиромаштуваат не зависи од договорот.Тоа што образованието тоне и на први септември нема книги за учениците не зависи од договорот.

Се ова се должи на неспособноста на расипничката власт.

Се ова ќе се …

Новости

Одбележување јубилеи на МПЦ-ОА во Сиденхам и промоција на книга на архимандрит Гаврил

Со повеќе пригодни настани изминатиот викенд во Сиденхам, Мелбурн,се одбележаа јубилејните 1000 години од постоењето на Охридската архиепископија.

Прес МК Портал беше присутен на настанот: 60 одини од нејзиното возобновување во лицето на Македонската православна црква (1958 – 2018) и 1155 години од Моравската мисија на рамноапостолните солунски браќа свети Кирил и свети Методиј, сесловенските учители и просветители.

Од Австралиско-сиднејската православна епархија информираа дека по тој повод света божествена литургија се одржа во
Соборниот храм на Австралиско-сиднејската православна епархија – „Успение на Пресвета Богородица“ во Сиденхам.

На Духовната академија беше промовирана и книгата „Добродетелите во Лествицата на свети Јован Лествичник и Египетскиот
отечник“ на архимандритот Гаврил (Галев), игумен на македонскиот православен манастир „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк.

Отец Гаврил посочи дека „во делото накратко се разработени теми од Лествицата и Египетскиот Патерикон“, кои
преставуваат неисцрпни и постојано актуелни енциклопедии и кодекси на вистинско христијанско живеење во Светиот Дух.

По свечената академија се одржа и културно-уметничка програма./МИА.

 

 

 …

Scroll to Top